Dlaczego warto przycinać drzewa
Przycinanie drzew można podzielić na kilka wariantów. Przycinanie pielęgnacyjne to takie, które poprawiają statykę lub pozwalają uzyskać oczekiwany wygląd korony. Do takich czynności należy też usuwanie posuszu – uschniętych gałęzi.
Przycinanie drzew liściastych: W mieście i parkach najczęstszym powodem formowania korony lub jej skracania, wycinania suchych gałęzi i konarów, jest zapewnienie bezpieczeństwa przechodzących pod nimi ludzi, otaczających budynków i innych przedmiotów.
W mieście jak i na prywatnych posesjach często przycinamy gałęzie które wchodzą w kolizję z drutami energetycznymi, ścianą elewacji budynku lub wchodzą bezpośrednio nad budynek co powoduje częste zapychanie liśćmi, rynien lub uderzanie o dach gałęziami podczas silnego wiatru.
Poprawa statyki drzewa w każdym przypadku daje też korzyści, nie doprowadza do sytuacji kiedy drzewo będzie zagrażać np. wywróceniu się lub oderwaniu/odłamaniu się dużej gałęzi, konaru, który jest mocno odchylony od pnia.
Przycinanie drzew iglastych: Drzewa iglaste z natury po przycięciu są brzydkie. Przycina się drzewa iglaste z dwóch powodów, najczęstszym to zacienienie miejsc na działce lub przysłonięcie okien budynku. Drugim powodem do skrócenia wysokości drzew iglastych to drzewa które są mocno odsłonięte, na które działają silne podmuchy wiatru w skutek czego, mogą się przewrócić w niekontrolowany sposób. Drzewa iglaste mają płytki system korzeniowy, co może skutkować wywróceniem się drzewa na dom, ludzi lub inne przedmioty.
Często spotykamy się z przypadkami, gdzie drzewa są długo zaniedbywane i od razu mocno przycięte do żądanej formy lub do oczekiwanego efektu wizualnego. Po takich czynnościach często drzewa usychają lub zaczynają chorować. Odsłonięcie takich drzew w miejscach gdzie teren został mocno zaniedbany i same drzewa, należy rozłożyć prace na przynajmniej dwa sezony, aby przycinka i usuwanie gałęzi kolizyjnych następowała łagodnie.
Warto dbać o drzewa. Przede wszystkim podstawowym działaniem w koronie drzewa to zrzucanie suszu. Warto też zadbać o korekcję statyki drzew, wyeliminować spróchniałe cześć, chore a także skrócić konary które mogą się złamać przy silnym wietrze lub nawałnicy.
Obowiązkiem posiadacza terenu jest utrzymywanie we właściwym stanie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości będącej w jego posiadaniu.
Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne (korekcyjne), techniczne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie, pod warunkiem, że będą one wykonane zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Jeśli właściciel drzew nie posiada odpowiednich kwalifikacji, winien zlecić te prace fachowcom.
Na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie jest wymagane zezwolenie, natomiast prace związane z wycięciem drzew lub krzewów wymagają odpowiedniego dokumentu zezwalającego. Wyjątek stanowią tereny wpisane do rejestru zabytków, gdzie każde działanie dotyczące utrzymania i konserwacji zieleni (zarówno pielęgnacja, jak i usuwanie drzew i krzewów) wymaga zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Również wyjątkiem są drzewa owocowe i krzewy ozdobne rosnące na prywatnej posesji i mające mniej niż 10 lat, właściciel może bez żadnego pozwolenia je wyciąć.
Zakres możliwych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie koron drzew rosnących na terenach zieleni lub zadrzewieniach, został ustawowo ograniczony w art. 82 ust. 1 a ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013r. poz.627, z późn.zm.).